Landslejrens ekspeditioner

På FDF Landslejr 2022 skal vi bo sammen med vores ekspeditioner rundt om i de syv landskaber. På Landslejrkursus fandt alle 36 eksepditioner frem til deres eget ekspeditionsnavn, og de navne kan du finde herunder. 
Vil du læse mere om landskaberne, se hvor din ekspedition skal bo henne, så kan du finde mere om det, i lejrkortet herunder.

Landskabet – Den glitrende kyst: 

Dybet

FDF Vester Hassing,
FDF Vodskov,
FDF Vestbjerg,
FDF Hammer,
FDF Biersted,
FDF Svenstrup,
FDF Sønderholm-Sejlflod,
FDF Godthåb J.,
FDF Vadum

 

Horisonten

FDF Egeris,
FDF Frederiks,
FDF Stoholm,
FDF Viborg 1,
FDF Vinkel,
FDF Viborg 3,
FDF Lem

 

 

Bølgebryderen

FDF Thyborøn,
FDF Bøvling,
FDF Harboøre,
FDF Klinkby,
FDF Lemvig,
FDF Stadil-Vedersø

 

Bølgen

FDF Tranbjerg,
FDF Beder-Malling,
FDF Galten,
FDF Hørning,
FDF Skanderborg-Stilling,
FDF Solbjerg,
FDF Viby J

 Den blå perle 

FDF Bredebro,
FDF Bredsted,
FDF Filskov,
FDF Flensborg,
FDF Gredstedbro,
FDF Grindsted,
FDF Hostrup,
FDF Højer,
FDF Møgeltønder,
FDF Spandet-Roager,
FDF Tønder,
FDF Varde

 Lanternen

FDF Fraugde,
FDF Odense 11 Næsby,
FDF Odense 4,
FDF Særslev,
FDF Tommerup St.,
FDF Vejle 4,
FDF Vejle 5

Havskummet 

FDF Kalundborg,
FDF Røsnæs,
FDF Ubby,
FDF Snerting,
FDF Nykøbing Sjælland,
FDF Fårevejle,
FDF Holbæk,
FDF Stenlille-Ugerløse,
FDF Ørslev-Vordingborg,
FDF Næstved,
FDF Haslev,
FDF Nakskov,
FDF Kettinge,
FDF Nykøbing F.,
FDF Eskildstrup

Koralrevet

FDF Hendriksholm,
FDF Islev,
FDF K12 Amagerbro,
FDF K13,
FDF Korsvejen,
FDF Tårnby,
FDF Sundby,
FDF K26 Husum,
FDF Utterslev,
FDF Mørkhøj

Landskabet – Den mystiske jungle:

Tempeltårnet

FDF Aalborg 3,
FDF Kærby,
FDF Nørre Uttrup,
FDF Aalborg 9,
FDF Aalborg 8 Nr. Tranders,
FDF Gug,
FDF Romdrup-Klarup,
FDF Storevorde-Sejlflod,
FDF Visse 

Trækronen

FDF Hvidovre,
FDF K19 – Vanløse,
FDF Allerød,
FDF Birkerød,
FDF Helsingør 1,
FDF Hillerød,
FDF Alsønderup

Lianen

FDF Arnborg, FDF Bording, FDF Brande, FDF Fjelstervang,
FDF Ikast,
FDF Isenvad, FDF Kibæk

Vildnisset

FDF Balle,
FDF Bryrup,
FDF Gl. Ry,
FDF Kragelund,
FDF Silkeborg 1,
FDF Silkeborg 2

Labyrinthia

FDF Bramming,
FDF Darum,
FDF Esbjerg 1 Sædding,
FDF Esbjerg 2 Midtby,
FDF Esbjerg 3 Jerne,
FDF Esbjerg 4,
FDF Esbjerg 7 Kvaglund, FDF Hjerting,
FDF Tjæreborg,
FDF Vejen

Landskabet – Den uendelige ørken:

Sanddalen

FDF Grenaa,
FDF Harridslev, FDF Kolind,
FDF Langå,
FDF Lyngby-Trustrup,
FDF Randers 1 – Hornbæk,
FDF Randers 2,
FDF Stevnstrup,
FDF Øster Bjerregrav

 

Kaktussen 

FDF Arrild Branderup,
FDF Gråsten,
FDF Haderslev, FDF Nordals, FDF Rødding, FDF Sønderborg, FDF Tinglev, FDF Toftlund, FDF Vilstrup, FDF Øster Vedsted,
FDF Aabenraa

Oasen

FDF Agedrup,
FDF Kværndrup,
FDF Nyborg,
FDF Svanninge-Faaborg,
FDF Svendborg,
FDF Tåsinge,
FDF Vejle 1,
FDF Vejle 3

Fatamorgana

FDF K17,
FDF K20,
FDF K23,
FDF Vesterbro,
FDF K2,
FDF K5,
FDF K7 Frihavn,
FDF K9,
FDF K27 Lundehus Sogn,
FDF F7,
FDF F8 Søkreds

Ørkenjuvelen

FDF Gevninge,
FDF Hedehusene,
FDF Sct. Jørgensbjerg,
FDF Roskilde,
FDF Taastrup,
FDF Høje Taastrup,
FDF Hvalsø,
FDF Gadstrup-Snoldelev,
FDF Havdrup, FDF Ny Tolstrup

Landskabet – De gådefulde grotter:

Bjergkrystallen

FDF Hadsund,
FDF Hobro,
FDF Nørager,
FDF Skelund-Veddum,
FDF Støvring,
FDF Suldrup,
FDF Vebbestrup,
FDF Veggerby,
FDF Øster Hornum,
FDF Fjelsø,
FDF Aalborg Søkreds

 

Faklen

FDF Brenderup-Harndrup,
FDF Fredericia Søndermarken,
FDF Middelfart,
FDF Odense 10 Dalum-Hjallese,
FDF Odense 2 Dyrup,
FDF Odense 5

Mystikken

FDF Herning Nord,
FDF Ilskov,
FDF Lind,
FDF Sunds,
FDF Tjørring 

 

Krytalgrotten

FDF K25 Brønshøj,
FDF F1 Lindevang,
FDF F4,
FDF F5 Mariendal,
FDF F6 Flintholm,
FDF Nivå,
FDF Stenløse-Veksø,
FDF Ølstykke,
FDF F10 Solbjerg 

Ametysten

FDF Brædstrup,
FDF Gadbjerg,
FDF Give,
FDF Hampen-Gludsted,
FDF Jelling,
FDF Klovborg,
FDF Nørre Snede,
FDF Tyrsted-Uth

Gnotterne

FDF Agerbæk,
FDF Ansager,
FDF Hvidesande,
FDF Nordenskov,
FDF Ringkøbing,
FDF Skjern,
FDF Spjald,
FDF Stendrup-Krogager,
FDF Videbæk

Landskabet – Den sprudlende sump:

Ildfluerne

FDF Skagen,
FDF Tårs,
FDF Frederikshavn 1,
FDF Sæby,
FDF Pandrup,
FDF Hjallerup,
FDF Hals,
FDF Aaby-Vedsted,
FDF Skalborg

 

Pinkodillen

FDF Fredericia 2 Chr. Sogn,
FDF Fredericia Vejlby,
FDF Lunderskov,
FDF Odense 12,
FDF Odense 14 Thomas Kingo,
FDF Odense 3,
FDF Odense Ansgar,
FDF Vejlby-Strib

 

Modets marsk

FDF Hornum,
FDF Klim-Thorup-Vust,
FDF Løgstør,
FDF Overlade,
FDF Salling,
FDF Vester Hornum,
FDF Aars

 

OgoPogoen

FDF Karlslunde,
FDF Mosede,
FDF Hundige,
FDF Dalmose,
FDF Korsør,
FDF Ringsted,
FDF Benløse,
FDF Frederikssund,
FDF Karlstrup

 

Okavango
FDF Aulum,
FDF Haderup-Feldborg,
FDF Holstebro 1,
FDF Mejdal,
FDF Tvis,
FDF Vind,
FDF Ørnhøj 

 

Tågen

FDF Bagsværd-Stengård,
FDF Buddinge,
FDF Gl. Holte-Vedbæk,
FDF Gentofte,
FDF Kgs. Lyngby,
FDF Virum

Åndehullet

FDF Ellevang-Risskov,
FDF Hasle-Åbyhøj,
FDF Hjortshøj,
FDF Løgten,
FDF Mørke,
FDF Århus 14 

Landskabet – Den buldrende vulkan:

Flammeklippen
FDF Ålbæk,
FDF Hjørring,
FDF Strandby,
FDF Frederikshavn 2,
FDF Dronninglund,
FDF Øster Hassing,
FDF Agersted,
FDF Brønderslev 

Askebjørnene
FDF Glyngøre,
FDF Hillerslev,
FDF Nykøbing Mors,
FDF Snedsted,
FDF Thisted 1,
FDF Thisted 2 Østbyen,
FDF Hjerm,
FDF Jegindø,
FDF Struer,
FDF Thyholm,
FDF Hurup

Ildringen

FDF Bjerringbro,
FDF Mammen,
FDF Nibe,
FDF Overlund,
FDF Vejrumbro,
FDF Ørum

Svovlsøen

FDF Brabrand,
FDF Fredensvang,
FDF Horsens 2,
FDF Odder,
FDF Torsted,
FDF Ørting-Falling,
FDF Aarhus 1,
FDF Aarhus 2

Røgvennerne 

FDF Tranegilde,
FDF Ledøje-Smørum,
FDF Skovlunde,
FDF Ballerup,
FDF Kirke Værløse,
FDF Herlev,
FDF Måløv,
FDF Hasle-Rutsker,
FDF Ishøj